Kolodvorska ulica 10
2310 Slovenska Bistrica
Eden ključnih elementov za razvoj energetskih sistemov po vsem svetu je napredek na področju obnovljivih virov energije (OVE), močnostne elektronike in tehnologij pametnih omrežij. Z namenom dekarbonizacije, v omrežje pošiljamo več energije iz razpršenih energetskih virov, s tem pa poglabljamo težave pri ohranjanju stabilnosti in zanesljivosti omrežja. Ti viri energije, ki niso stalno na voljo, tukaj imamo v mislih predvsem vetrno in sončno energijo, so velikokrat locirani daleč od točke porabe in niso vedno prisotni v tistem trenutku, ko jih potrebujemo.
Med vsemi državami v Evropski uniji ima Ciper največji potencial za izkoriščanje sončne energije, vendar kljub temu, trenutno večino svoje energije uvaža. S komaj 10-odstotnim deležem obnovljive energije, se Ciper prebija do svojega cilja (16 odstotkov od celotne porabe energije) za leto 2020. Opozoriti je treba, da bi v skladu s ciprskim načrtom za obnovljivo energijo sončna energija lahko, do leta 2030, zagotavljala od 25 do 40 odstotkov celotne oskrbe z električno energijo. S shranjevanjem presežka energije v baterijske sisteme, bi lahko naslovili težave s preobremenjenostjo omrežja, povečali zanesljivost omrežja in pripomogli k boljšemu razvoju energetskih sistemov.
Trenutno baterijski sistemi za hrambo energije predstavljajo majhen del industrije z energije, ki pa se hitro razvija, tako na nivoju gospodinjstev, ki so povezana s sončnimi celicami, kot tudi na nivoju večjih skladišč energije, povezanih z omrežjem. Zaradi trenutnih zahtev se mora Ciper naučiti iztisniti več iz svojega energetskega sistema, s čimer se v veliki meri ukvarjata ciprska univerza (UCY) in ciprski sistemski operater električne energije (EAC), katerih raziskovalci in inženirji polagajo temelje za razvoj novih tehnologij v energetskem sektorju.
Z namenom, da bi razvili optimalno politiko za učinkovito integracijo sistemov za hrambo energije, evropski projekt StoRES (Promocija večje rabe energije iz porazdeljenih fotovoltaičnih sistemov s hrambo za vse) podpira vzpostavitev testnih lokacij na območju Cipra, Portugalske, Grčije, Italije, Slovenije in Španije. Glavni cilj projekta je povečati samooskrbo s sončno energije v Mediteranu, pri tem pa rešiti težave povezane s trgom, tehnologijo, omrežjem in tarifami, ter hkrati ohraniti stabilnost omrežja in zanesljivost oskrbe z električno energijo.
Maja 2018, so v Nikoziji na klasično razdelilno postajo povezali sistem za hrambo energije, z močjo 30 kW / 50 kWh. To je bil prvi pomemben korak k združitvi sistema za hrambo električne energije z distribucijskim omrežjem na Cipru. Omenjeni sistem za hrambo energije, ki so ga poimenovali »Več-stanovanjski pilot« (Community Pilot), sestavljajo najsodobnejše visokonapetostne litijeve baterije. Sistem za hrambo energije omogoča izravnavanje moči distribucijskega omrežja, podporo omrežju ter nadzor nad delovno in jalovo energijo – storitve, ki nudijo stabilizacijo in zaščito nemotenega delovanja omrežja predstavljajo nepogrešljive lastnosti sodobnih energetskih mrež.
Zaradi vedno nižjih cen sončnih kolektorjev in naraščajočih cen energije iz električnega omrežja, se je v Nemčiji zanimanje za sisteme z možnostjo hrambe energije zelo povečalo. Kljub temu, da so se tudi cene baterij dramatično znižale, je pred nami še dolga pot do njihove vsesplošne integracije v energetsko omrežje.
Zastavljen je jasen cilj: optimizacija koriščenja in integracije obnovljivih virov energije, s hitrim odvzemanjem ali dodajanjem moči, z namenom stabilizacije in zaščite omrežja. Izziv sistemskega operaterja EAC je identifikacija šibkih točk v omrežju ter namestitev varnih in zanesljivih sistemov za hrambo energije. Sistemski operater EAC ima dolgoletne izkušnje pri izvajanju raziskav povezanih z energetskim omrežjem, in je tako pravi naslov za opredelitev optimalne tehnologije in velikosti sistemov za hrambo energije na posameznih območjih.
Znano je, da trg z baterijami za omrežja, gospodinjstva in avtomobile vztrajno raste, prav tako pa bodo v Evropski uniji v kratkem vzpostavljeno primerno regulatorno okolje. Vzpostavitev »več-stanovanjskega pilota« na Cipru se je uspešno zaključila. Zdaj ponuja priložnost za preučevanje pravega sistema za hrambo energije in pridobivanje informacij o njegovem delovanju. To testno območje se smatra za prvi poizkus integracije sistema za hrambo energije z omrežjem, na območju Cipra, z vzpostavitvijo katerega so pridobili veliko novih znanj o načinu delovanja baterijskega sistema, ki bodo pripomogla pri opredelitvi standardizirane metodologije o integraciji sistema za hrambo energije z omrežjem. To delo se je izvajalo v sklopu projekta StoRES (https://stores.interreg-med.eu), ki je sofinanciran s strani Evropske unije, v okviru razvojnega programa Interreg Mediteran.
Andreas Armenakis 1, Nikolas Chatzigeorgiou 2,
1 Sistemski operater distribucijskega omrežja z električno energijo EAC (Electricity Authority of Cyprus)
2 Raziskovalni center za trajnostno energijo FOSS, Univerza na Cipru