Kolodvorska ulica 10
2310 Slovenska Bistrica
Poročilo o posledicah neurja s točo, dne 7.7. 2017 na območju občine Slovenska Bistrica
Dne 7.7. 2017 se je na območju občine Slovenska Bistrica razvilo neurje z močnim nalivom, vetrom ter točo. Naliv in veter sta bila zelo intenzivna, sama toča pa večjih dimenzij in je trajala cca 40 min. Najbolj prizadeta območja so bila v pasu od Šmartnega na Pohorju in Tinja preko Nove gore, Ritoznoja, Kovače vasi in Slovenske Bistrice do Leskovca in Sp. Polskave.
Najhuje je bilo prizadeto območje v naselju Tirgot kjer na hudourniškem potoku prišlo do zamašitve na jašku, posledica je bila izliv velike količine vode z muljem. Samo na tem območju je zalilo poslovni objekt in cca 15 stanovanjskih objektov.
Aktivirano je bilo 7 gasilskih društev in sicer PGD Zg. Bistrica, PGD Slovenska Bistrica, PGD Šmartno na Pohorju, PGD Tinje, PGD Zg. Polskava, PGD Sp. Polskava in PGD Pragersko. Sodelovalo je 97 gasilcev s 14 gasilskimi vozili. Aktiviral se je tudi štab CZ Občine Slovenska Bistrica.
Zalilo je približno 45 stanovanjskih objektov. Gasilci so izvajali zavarovanje premoženja s PVC protipoplavno zaščito ter prečrpavali vodo iz zalitih objektov.
Zalilo je tudi več poslovnih objektov (UNIDEL, Kartonaža MSK, Aluminium Kety EMMI, Osnovna šola Pohorskega odreda).
Toča je poškodovala strehi 2 gospodarskih objektov in sicer na Urhu in Leskovcu. Gasilci so strehi zaščitili s folijo.
Na otroškem igrišču ob Tomšičevi ulici v Slovenski Bistrici je strela poškodovala drevo tako, da ga je bilo potrebno odstraniti.
Poškodovane so ceste predvsem na področju Pohorja. Ocenjuje se, da je potrebno sanirat cca 120 km cest. Precej so poškodovane tudi bankine.
Na celotnem območju, ki ga je zajelo neurje je kmetijski predelek precej poškodovan, na področju Pohorja pa popolnoma uničen. Poškodovano je vse kar je na prostem: vinogradi - trsnice, sadovnjaki tudi visokodebelni, poljščine - koruza, buče, krompir, ogrščica, ajda, žita: pšenica, ječmen, rž, tritikala, trajana travinja in sejane trave.
Stopnja poškodovanosti rastlin znaša od 10 – 90% . Najbolj so poškodovane buče, vrtnine ne prostem in vinogradi, sledijo jim krompir, koruza in žita.
Ocenjujemo, da je nastala škoda v skupni višini cca. 8.800.000 EUR in sicer: