Kolodvorska ulica 10
2310 Slovenska Bistrica
EU DIGITAL COVID CERTIFICATE
Evropsko digitalno covidno potrdilo bo olajšalo prosto gibanje državljanov in državljank po EU med pandemijo covida-19.
Potrdilo bo uvedeno v državah članicah EU. Države ga lahko že začnejo izdajati in uporabljati, od 1. julija 2021 pa bo na voljo v vseh državah članicah EU.
Kaj je evropsko digitalno covidno potrdilo?
Evropsko digitalno covidno potrdilo je digitalno dokazilo, da je oseba:
Ključne značilnosti potrdila
Kako bodo državljani pridobili potrdilo?
Za izdajo potrdila so pristojni nacionalni organi. Izdajo ga lahko na primer centri za testiranje ali zdravstveni organi, dostopno bo tudi na portalu e-zdravje.
Digitalna različica se lahko hrani na mobilni napravi. Zaprositi je mogoče tudi za papirno različico. Obe različici sta opremljeni s kodo QR, ki vsebuje bistvene informacije, ter digitalnim podpisom, ki dokazuje pristnost potrdila.
Države članice so se dogovorile o skupnem modelu, ki se lahko uporablja za elektronsko in papirno različico za lažje prepoznavanje.
Kako bodo ta potrdila pripomogla k prostemu gibanju?
Potrdilo o cepljenju se cepljeni osebi izda ne glede na to, katero cepivo proti covidu-19 je prejela.
Ko gre za izvzetje iz omejitev prostega gibanja, bodo države članice morale priznavati potrdila o cepljenju za cepiva, ki so prejela dovoljenje EU za promet. Države članice pa se lahko odločijo vključiti tudi potnice in potnike EU, ki so bili cepljeni z drugimi cepivi.
Države članice se prav tako same odločijo, ali bodo potrdilo o cepljenju priznale že po enem odmerku ali po zaključku celotnega cikla cepljenja.
Katere podatke vsebuje potrdilo? So podatki varni?
Evropsko digitalno covidno potrdilo vsebuje potrebne bistvene informacije, kot so ime in priimek, datum rojstva, datum izdaje, ustrezne informacije o cepivu/testu/preboleli bolezni in edinstvena oznaka. Ti podatki ostanejo na potrdilu in jih ob preverjanju v drugi državi članici ne smejo shraniti.
Potrdila bodo vsebovala zgolj omejen nabor potrebnih informacij. Obiskane države teh podatkov ne smejo hraniti. Preverjali se bosta zgolj veljavnost in pristnost potrdila, pri čemer se bo preverjalo, kdo je potrdilo izdal in podpisal. Vsi zdravstveni podatki ostajajo v pristojnosti države članice, ki je izdala digitalno covidno potrdilo.
VEČ VPRAŠANJ IN ODGOVOROV O EVROPSKEM DIGITALNEM POTRDILU